Twoja Krew Moje Życie

Pilnie/na ratunek ŻYCIA potrzebne PŁYTKI krwi

Apelujemy do wszystkich dawców oddających już krwinki płytkowe metodą automatyczną, osocze metodą plazmaferezy automatycznej oraz wszystkich dawców wielokrotnych o zgłaszanie się do naszego Centrum w celu oddania tego ważnego składnika krwi.

UWAGA ‼️ Przed oddaniem ważna jest dieta, nie wolno spożywać tłustych posiłków!

Kilka istotnych informacji o roli płytek krwi w organizmie oraz o ich oddawaniu.
📌 Krwinki czerwone (erytrocyty) – niezwykle istotny składnik krwi; hemoglobina, białko zawarte w krwinkach czerwonych jest odpowiedzialna za transport tlenu do wszystkich tkanek organizmu.
📌 Płytki krwi (trombocyty) – biorą czynny udział w procesie krzepnięcia krwi, a także uwalniają liczne czynniki wzrostu.
✅ Co to są płytki krwi?
Płytki krwi są małymi krwinkami obecnymi we krwi każdego człowieka. Są one potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Chorzy, którzy nie mają wystarczającej ilości płytek krwi są narażeni na krwotok nawet z niewielkich ran, na nadmierne krwawienie podczas operacji lub na groźne dla życia krwotoki mózgowe.
✅ Kto wymaga transfuzji płytek?
Są to chorzy, także dzieci poddawani masywnej chemio i radioterapii z powodu nowotworów złośliwych i chorób krwi np. białaczki. U tych ludzi terapia uszkadza komórki szpiku kostnego, które tworzą płytki krwi.
Transfuzje płytek są również potrzebne ludziom operowanym z powodu chorób serca w krążeniu pozaustrojowym i w przebiegu intensywnej terapii po wypadkach komunikacyjnych w urazach wielonarządowych.
✅ W jaki sposób otrzymuje się płytki do transfuzji?
W procesie zwanym aferezą krwiodawca jest połączony przez wkłucie do żyły ze specjalnym aparatem zwanym separatorem komórkowym, który potrafi z przepływającej krwi wyodrębnić i zgromadzić same płytki krwi. Krwinki czerwone są podczas procedury oddawane dawcy z powrotem. Podczas procedury jest pobierana również niewielka ilość osocza, która jest potrzebna do zapewnienia płytkom warunków przeżycia.
✅ Czy oddawanie płytek metodą aferezy jest bezpieczne dla dawcy?
Oczywiście tak, każdy dawca przed oddaniem płytek ma sprawdzony ich poziom w swoim organizmie (norma 150-400 tys) zanim zostanie zakwalifikowany do oddania płytek. Organizm zdrowego człowieka w ciągu jednego dwóch dni normalizuje poziom płytek do poziomu sprzed zabiegu.
Nie ma możliwości zakażenia,gdyż wszelki medyczny sprzęt używany do zabiegu jest jednorazowy i po użyciu po każdym dawcy niszczony.
✅ Kto może być dawcą płytek?
Jeśli jesteś dawcą krwi pełnej, masz skończone 18 lat, nie przekroczyłeś 60 roku życia, ważysz co najmniej 50 kg możesz prawdopodobnie być dawcą płytek.
Musimy jednak mieć pewność, że posiadasz wystarczająco dużo płytek, aby być ich dawcą dlatego dobrze jest, abyś przed oddaniem płytek chociaż raz oddał pełną krew !
✅ Czy oddawanie płytek jest skomplikowane?
Płytki można oddawać tylko w siedzibie RCKiK przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu, najlepiej w godzinach rannych. Można je oddawać co miesiąc.
Po zakończeniu procedury można przystąpić do normalnej aktywności z wyłączeniem ćwiczeń gimnastycznych na siłowni i dźwigania ciężarów.
✅ Co trzeba zrobić by zostać dawcą płytek?
Zgłoś w rejestracji RCKiK lub u lekarza chęć zostania dawcą płytek. Poinformujemy cię o wszystkich szczegółach!

Ps. Pobrane krwinki płytkowe przechowuje się w temperaturze 22 0 C przez okres 7 dni. Ze względu na termin ważności ten składnik krwi jest wciąż potrzebny do ratowania chorych.
Skip to content