Jeżeli okaże się, że osoba chora poszukująca dawcy szpiku ma antygeny zgodności tkankowej podobne do potencjalnego, zarejestrowanego dawcy wówczas zostaje on (dawca) poproszony o zgłoszenie się na badania uzupełniające. Badania uzupełniające odbywają się w placówkach służby krwi położonych najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Dopiero gdy potwierdzi się zgodność między dawcą a chorym rozpoczyna się ostateczna wnikliwa kwalifikacja medyczna dawcy odbywająca się w wyspecjalizowanym ośrodku pobierającym, również najbliżej miejsca zamieszkania dawcy, po której następuje pobranie szpiku lub komórek macierzystych z krwi obwodowej.
Termin pobrania zsynchronizowany jest z przygotowaniem pacjenta do transplantacji. Szpik dostarczony jest do kliniki transplantacyjnej przez specjalnego kuriera i podany choremu drogą kroplówki.
Pobranie szpiku kostnego lub komórek macierzystych odbywa się w jednym ze szpitali (określonym jako ośrodek pobierający), który posiada duże doświadczenie w dziedzinie hematologii i transplantologii.
Gdy taki ośrodek znajduje się poza miejscem zamieszkania potencjalnego dawcy, zostanie on poproszony o przyjazd do szpitala wskazanego przez ośrodek dawców, w którym dawca jest zarejestrowany. Ośrodek dawców ponosi wszelkie koszty przejazdu dawcy, koszty ubezpieczenia i ewentualnego pobytu w szpitalu lub hotelu.
Narzędzia dostępności