Historia Radomskiej Służby Krwi datuje się od 1 stycznia 1955 r., kiedy to decyzją Ministra Zdrowia, dotychczasowy Punkt Krwiodawstwa, funkcjonujący od grudnia 1952 r. pod egidą Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Kielcach, został przemianowany na samodzielną Stację Krwiodawstwa.
Pionierzy radomskiej Służby Krwi
Pierwszymi pracownikami byli: lek. med. Konrad Vieth (kierownik), Maria Gajewska (pielęgniarka), Roma Michalicka (laborantka) oraz Agnieszka Lasota (salowa). Jak każda nowość, akcja oddawania krwi przez mieszkańców miasta musiała pokonywać opory i stopniowo zdobywać akceptację społeczeństwa. W pierwszej kolejności dawców pozyskano wśród słuchaczy czynnej Państwowej Pomaturalnej Dwuletniej Szkoły Felczerskiej i Szkoły Młodszych Pielęgniarek prowadzonej przez Radomski Oddział PCK, których najłatwiej było przekonać o nieszkodliwości oddawania krwi. W akcji werbunkowej niemałą rolę spełniał Polski Czerwony Krzyż i lokalna prasa.
Mimo ciężkich warunków lokalowych pionierska działalność wkrótce dała wymierne efekty. Dzięki prowadzonej pracy dydaktycznej lekarze szpitalni coraz częściej korzystali z tego niczym niezastąpionego leku. Potrzeby w tym zakresie rosły dosyć szybko i przekraczały wkrótce możliwości „produkcyjne” i zakres działalności Punktu Krwiodawstwa. Podjęto starania, by skromna baza lokalowa ówczesnego Punktu (początkowo w budynku Szpitala Miejskiego, nad pralnią, przewidzianą dla apteki szpitalnej przy ul. Malczewskiego 18, później pomieszczenie przy ul. Kelles-Krauza 3) została doposażona. Zwiększono również obsadę kadrową z 6 na 12 osób.
Dawne metody pobierania krwi
Zmiany powyższe w dużej mierze były zasługą Dyrektora Instytutu Hematologii w Warszawie płk doc. dr med. A. Hausmanna. Dzięki jego staraniom znalazły się środki finansowe od władz administracyjnych na pokrycie kosztów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówki.
Stacja Krwiodawstwa zaopatrywała w krew szpitale w Radomiu, Kozienicach, Pionkach, Iłży i Opocznie.
W 1956 roku, wobec bardzo dotkliwego braku płynów krwiozastępczych, rozpoczęto w ramach Środka Specjalnego, produkcję tych płynów wspomagając w ten sposób przemysł farmaceutyczny. Było to możliwe, po przydzieleniu placówce, przez ówczesny Wydział Zdrowia, dodatkowych pomieszczeń i etatów. Jednocześnie uruchomiono zbiór krwi pozałożyskowej – cennego surowca do produkcji roztworu albumin. Z początkiem 1958 r. terytorium rozległego województwa kieleckiego podzielono na dwa regiony: południowy, który obsługiwała Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Kielcach i północny obsługiwany przez Radomską Stację. Obszar dotychczasowej działalności został więc poszerzony o szpitale w Końskich, Starachowicach i Skarżysku (gdzie funkcjonowały już Punkty Krwiodawstwa).
Szybki rozwój krwiodawstwa spowodował, że mimo skromnej bazy lokalowej szpitali przystąpiono do organizowania Punktów Krwiodawstwa. Powstały kolejno Punkty Krwiodawstwa przy Szpitalach Miejskich w Skarżysku Kamiennej i Radomiu, Szpitalach Powiatowych w Kozienicach, Opocznie i Iłży oraz przy Szpitalu Rejonowym w Pionkach.
W roku 1974 Stacja otrzymała nowy obiekt przy ul. Dzierżyńskiego 42 (obecnie ul. Limanowskiego 42), w którym możliwe było urządzenie wszystkich pracowni przewidzianych strukturą organizacyjną wraz z wymaganym zapleczem. Zmiana siedziby wpłynęła na poprawę warunków pracy, bezpieczeństwa poboru krwi i produkcji preparatów krwiopochodnych. Stacja nie ograniczała się do wykonywania zadań statutowych. Od samego początku prowadziła usługi na rzecz lecznictwa w opracowaniu serologicznym konfliktów matczyno – płodowych. W 1976 r. rozpoczęto również liofilizację osocza we własnym zakresie.
Opracowywanie pobranej krwi
W następstwie utworzenia województwa radomskiego powstała Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa. Uległ jednocześnie zmianie zakres działalności Stacji. Swoim zasięgiem objęła ona Radom, Grójec i Nowe Miasto, natomiast Punkty w Starachowicach, Skarżysku i Końskich zostały włączone do rejonu kieleckiego, zaś Punkt w Opocznie – do rejonu łódzkiego. Powstały nowe punkty Krwiodawstwa w Przysusze i Zwoleniu, a następnie w Lipsku.
Pierwszym Dyrektorem Stacji został mianowany lek. med Konrad Vieth, pracujący od początku działalności placówki. Długoletni pionier krwiodawstwa i krwiolecznictwa, świetny organizator, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP oraz tytułem honorowym Zasłużony Lekarz PRL, przeszedł na emeryturę w 1980 r. pozostawiając wzorowo prosperującą placówkę oraz bardzo dobrze wyszkoloną kadrę pracowniczą. Jego następcy to: lek. med. Ryszard Grzechnik, lek. med Helena Sadownik, lek. med Jan Sekuła, mgr Józef Waniek oraz obecnie powołany przez Ministra Zdrowia mgr Dominik Purgal.
Rejestracja krwiodawcy podczas akcji wyjazdowej
Od 01.01.1999r. w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju, na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa została przekształcona w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
Rejestracja krwiodawcy dzisiaj
W związku z koniecznością zmian organizacyjnych w latach 1999 -2002 RCKiK Radom przeprowadziło restrukturyzację zatrudnienia, nastąpiła również likwidacja nierentownych oddziałów terenowych w Zwoleniu, Radomiu, Iłży i Przysusze. Obecnie RCKiK Radom posiada dwa Oddziały Terenowe (w Grójcu i Kozienicach).
W strategię firmy wpisane jest podnoszeniu kwalifikacji zawodowej personelu. Kilkanaście osób podjęło naukę na wyższych studiach , uzyskując tytuł licencjata i magistra. O aktywności edukacyjnej świadczy również fakt podjęcia studiów podyplomowych i zdobywanie specjalizacji przez personel. Pracownicy stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe również poprzez uczestnictwo w zewnętrznych kursach udoskonalających, seminariach i szkoleniach wewnętrznych.
Wspólnie z innymi Centrami organizowane są konferencje naukowe stanowiące znaczne źródło wiedzy, jak również służące wymianie doświadczeń pomiędzy jednostkami. Przykładem jest Konferencja Naukowo-Szkoleniowa zorganizowana w Ameliówce w 2003 r. z udziałem przedstawicieli Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Ministerstwa Zdrowia. Wysoko wykwalifikowany personel jest uzupełniany kadrą rekrutowaną spośród absolwentów studiów wyższych o specjalnościach takich jak biologia i analityka medyczna.
Pobieranie krwi dzisiaj – nowoczesna aparatura w akcji.
RCKiK Radom jest czołową placówką Służby Krwi w Polsce – świadczą o tym audyty zewnętrzne przeprowadzane przez frakcjonatorów osocza. Jednostka spełnia wszystkie kryteria i normy bezpieczeństwa, które stanowią wymóg otrzymania certyfikatu jakości i mają istotne znaczenie przy współpracy międzynarodowej. Jakość używanego sprzętu oraz świadczonych przez jednostkę usług, spełnia standardy i wymogi Unii Europejskiej. Mimo to, nadrzędnym celem RCKiK Radom jest w dalszym ciągu stałe polepszanie jakości pracy, jak również aktywne pozyskiwanie nowych krwiodawców.
W celu zwiększenia ilości pobieranej krwi, wychodząc naprzeciw potrzebom potencjalnych krwiodawców, organizowane są tzw. ekipy wyjazdowe zajmujące się pobieraniem krwi w terenie. Aby zapewnić bezpieczny i sprawny pobór krwi w terenie, RCKiK zakupiło własny ambulans, dzięki któremu pobieranie krwi odbywa się w prawidłowych warunkach.
Próbki krwi przed badaniem
Pobierana przez jednostkę krew zaspakaja potrzeby wszystkich 13 placówek służby zdrowia z regionu radomskiego, nierzadko trafia również do placówek zdrowia innych miast, niosąc ratunek potrzebującym.
Narzędzia dostępności